LiveZilla Live Help
Ph Düzenleyiciler

Havuz suları için önemli parametrelerden birisi pH değeridir. pH’a suyun asitlik yada baziklik derecesi diyebiliriz. Yani pH asitlik yada bazikliği gösteren bir ölçüdür. pH değeri 0 ile 14 arasında değer alır. pH 0-7 arası asit, 7-14 arası bazik olarak nitelendirilir. pH 7 ise nötrdür.

Havuz pH değeri, havuzu kullanan insanların sağlığı açısından önemlidir. Peki neden havuz suyu pH’ını belli seviyelerde tutmalıyız? İlk olarak kullandığınız diğer havuz kimyasallarının etki gösterebilmesi için suyun belli bir pH değerine sahip olması gerekmektedir.

Örneği klor’un dezenfeksiyon görevini iyi şekilde yapması için pH değerinin optimum olması gerekir. Diğer bir nedende çok yüksek yada düşük pH değerlerini özellikle göze ve cilde zarar verebilmesidir. Bu nedenle insanlar için en uygun pH değeri ayarlanmalıdır. Diğer bir nedende havuz ekipmanlarının korunmasıdır. pH değerindeki anormallikler havuz ekipmanlarının hızlı eskimesine yol açar.

Sağlık bakanlığının önerdiği ve istediği havuz pH değeri ise; 7,2 ile 7,6 aralığıdır. Yani havuz suyunun pH değeri 7,2 ile 7,6 arasında olmalıdır. Bundan düşük yada yüksek pH derecesine sahip olan havuz sularının pH’larının bu aralığa çekilmesi gerekmektedir. Bunun için pH düşürücü yada pH yükseltici ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer havuzun pH değeri 7,6 ve üzerinde ise, bunlar için pH düşürücü kullanmalısınız. Eğer 7,2’nin altında ise de pH yükseltici kullanmalısınız. Fakat bu ürünleri kullanırken çok dikkatli kullanmak ve ince hesaplar yapmak gerekmektedir.

Eğer ayarlamayı doğru yapamasanız pH değerini dengelemeniz pek mümkün olmaz. Bu nedenle ilk olarak suyunuzun pH değerini belirlemelisiniz. Daha sonra kullanacağınız pH düzenleyicinin pH değerine göre her 100 litreye ne kadar pH düzenleyici katacağınızı hesaplamalısınız. pH düşürücülerinin kullanımda profesyonel destek almanızda fayda vardır. Dess havuz, diğer havuz kimyasallarında olduğu gibi, pH düzenleyicilerde de sizlere destek vermektedir. Ürünlerin satışından, kullanımlarına kadar her türlü bilgiyi Dess havuz yetkililerinden alabilirsiniz.

 

  HİZMETLERİMİZ

Havuz Kimyasalları Havuz Ekipmanları Havuz Suyu Analizleri Su Şartlandırma Kimyasalları Havuz Projelendirme    
Havuz Bakımı Dezenfektanlar Ph Düzenleyiciler Yosun Önleyici Havuz Çöktürücüler    
Havuz Dışı Ekipmanlar Havuz İçi Ekipmanlar Havuz Filtrasyon Havuz Pompalar Havuz Temizleme Ekipmanları    
Prefabrik Hazır Havuzlar Olimpik Havuz Ekipmanları Kazan Koruma Kimyasalları Havuz Seramikleri Havuz Kaymazları    
Havuz İnşaatı Havuz Temizliği Hazır Havuzlar Toz Klor Pvc Vanalar    
İletişim Bilgilerimiz Müşteri Yorumları Haber Ve Duyurularımız Teknik Bilgi Hizmet Şartlarımız    
   
            havuz kimyasalları  
15.07.2010 @ www.desshavuz.com.tr